Jak plastik negatywnie wpływa na nasze środowisko

samolot

Kiedy wynaleziono plastik wydawało się, że bardzo wiele problemów życia codziennego uda się rozwiązać. No i faktycznie, dzięki swoim właściwościom znalazł on swoje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach naszego życia. Tam gdzie jest człowiek tam jest i plastik. Używamy go do przechowywania jedzenia, napojów, stanowi część naszych ubrań, większość urządzeń elektrycznych swoje części ma wykonane z plastiku, meble, które wykorzystujemy w domu są z niego wykonane i tak dalej i tak dalej. Towarzyszy nam dosłownie wszędzie. Owszem jest bardzo potrzebny i ciężko by było znaleźć jego substytut, chociaż ciągle trwają nad tym prace, jednakże zanim zostanie on wyparty z naszej codzienności mogą minąć wieki.

Dlaczego chcemy się pozbywać plastiku?

Odpowiedź jest prosta, najważniejszą przyczyną jest jego negatywny wpływ na środowisko naturalne. W przeciwieństwie do innych związków chemicznych polichlorek winylu ulega bardzo powolnemu rozpadowi, przez co dłużej stanowi zagrożenie dla środowiska. Plastikowe śmieci pozostawiane przez człowieka pozostaną na tych miejscach przez wiele wieków. Niestety, odbije to się na otoczeniu. Wydzielane pod wpływem ciepła związki negatywnie oddziaływają na środowisko naturalne. Spalanie tego typu odpadów również nie stanowi wyjścia, gdyż związki chemiczne, które wytwarzają się pod wpływem wysokiej temperatury przyczyniają się do powiększania dziury ozonowej a także stanowią zagrożenie dla życia ludzkiego. To właśnie z takich zanieczyszczeń powietrza biorą się różnego rodzaju choroby, na które nie możemy znaleźć lekarstwa. Niestety ale sami jesteśmy sobie winni, nie dbając o środowisko naturalne nie dbamy również o siebie, i prędzej czy później odbije się to na naszym zdrowiu. Ponadto przez szkodliwe działanie plastiku ginie również bardzo wiele zwierząt. Szczególnie te żyjące w akwenach wodnych są narażone na szkodliwe działanie plastiku. Trzeba to często sprawdzać wykonując pomiar wody. Szczególnie często ostatnio słyszy się o martwych zwierzętach, które w swoich wnętrznościach miały ogromne ilości śmieci, szczególnie worków plastikowych. Są to zatrważające informacje, gdyż to właśnie człowiek jest przyczyną takich tragicznych wydarzeń.

powietrze

Ograniczenia dotyczące zużycia plastiku

Na szczęście są przedsiębiorstwa, dla których priorytetem jest dbać o środowisko, i które dokładają wszelkich starań aby chronić środowisko naturalne. Rządy państw nakładają różnego rodzaju przepisy, które regulują zachowania społeczeństwa oraz funkcjonowanie przedsiębiorstw. Przede wszystkim ważne jest ograniczenie użycia plastików. Propagowane są zachowania mające na celu zastąpienie plastiku innymi tworzywami, bardziej przyjaznymi środowisku. W sklepach wprowadza się opłaty za plastikowe reklamówki, aby zachęcić społeczeństwo do korzystania z toreb wielokrotnego użytku i tym samym ograniczyć użycie tych jednorazowych. A to właśnie reklamówki są śmieciami najczęściej spotykanymi w naszym otoczeniu. Ponadto cały czas są opracowywane nowe opakowania wykonane z biodegradowalnych składników.