Z czego zbudowany jest nasz mózg ?

mozg-zdjecie

Budowa ludzkiego mózgu jest nader złożona. Organ ten jest szczególnie ważny, bowiem odpowiedzialny jest on za zachowanie podstawowych funkcji życiowych. Głównym budulcem mózgu są neurony, czyli komórki nerwowe. Dzięki nim możemy oddychać, mówić, słyszeć, widzieć, dotykać, smakować i co ważne – pamiętać. W dalszej części artykułu zaprezentujemy nieco bardziej szczegółową budowę mózgu z uwzględnieniem podstawowych funkcji danych narządów. Nie zabraknie także ciekawostek.

Niebanalna konstrukcja mózgu ludzkiego

Komórki nerwowe z jakich zbudowany jest mózg – zwane neuronami występują w zawrotnej ilości około 100mld, zaś każdy z nich spaja się z innym za pomocą wypustek nerwowych. Wyróżniamy dwa rodzaje owych wypustek – aksonom występujący pojedynczo w każdym neuronie oraz dendryty występujących w ilości kilku sztuk. Wypustki nerwowe stanowią przekaźniki informacji pomiędzy nerwowymi komórkami. Żeby przekaz był efektywny w budowie mózgu ludzkiego niezbędna jest obecność synaps, które odpowiedzialne są za przenoszenie impulsów nerwowych pomiędzy wspomnianymi komórkami nerwowymi, a komórkami narządu wykonawczego – w tym przypadku jest to gruczoł, bądź mięsień. Centralny układ tytułowej konstrukcji składa się z kolei z pnia mózgu, rdzenia kręgowego, mózgowia oraz opon mózgowych. Każda z owych form jest odpowiedzialna za ściśle określone zadania. Centralny układ nosi nazwę mózgowia.

Ciekawostki związane z budową mózgu

Ile waży mózg ludzki? To pytanie, które nurtuje wiele osób. Okazuje się, że waga naszego mózgu rośnie wprost proporcjonalnie do przybierania na wadze naszego ciała. Jego ostateczna – średnia waga oscyluje w granicach 1350g u osoby rozwiniętej, czyli dorosłej. Do wagi, która nie przekracza w większości przypadków 1.5kg przyczyniają się przede wszystkim dwie półkule – prawa oraz lewa. Każda z nich stworzona jest z tzw. istoty szarej, innymi słowy – kory mózgowej. W skład owej budowy wchodzi ponadto biała substancja rdzenna. O ciekawostki związane z budową mózgu ludzkiego zapytaliśmy specjalistę – Tomasza Purytańskiego :

„Widział Pan jak wygląda mózg? Mam na myśli jego strukturę, ponieważ to właśnie ona najbardziej mnie zaskoczyła na studiach. Okazało się wówczas, że w 80% mózg składa się z wody, a owa gramatura konsystencją przypomina galaretę. Najciekawsze okazało się to, że przy wycięciu danego fragmentu mózgu reszta części się przesuwa uzupełniając lukę. Jeśli chodzi o jego wagę, to tu trudno opowiadać o czymś odkrywczym. Zawsze będzie ona stanowiła około 2% całej masy ciała osoby dorosłej. Dla informatyków z kolei ciekawostką może być fakt, że mózg ludzki jest w stanie pochłonąć informacje do niego docierające z prędkością około 100 megabajtów na sekundę. Chyba nie jest najgorzej?…”

Kilka lat temu niespełna 7-letnia dziewczynka w Stanach Zjednoczonych na skutek choroby musiała poddać się zabiegowi polegającemu na wycięciu całej lewej półkuli, która jest odpowiedzialna przede wszystkim za możliwość komunikowania. Co ciekawe po przebudzeniu okazało się, że upośledzenie nie wystąpiła. Dziewczynka jest cała i zdrowa. Po dziś ma się doskonale.

Źródło: https://www.allecco.pl/.