Mycie chorego pacjenta

Osoby starsze, schorowane często potrzebują opieki całodobowej lub przynajmniej przez parę godzin dziennie. Zaspokojenie ich potrzeb wymaga pomocy ze strony innych osób. Często czują się skrępowane zaistniałą sytuacją, a zadaniem opieki medycznej jest zapewnienie im komfortu. Życzliwość i empatia to podstawa.

Bariery psychiczne

Mycie chorego wymaga nastawienia się psychicznie zarówno ze strony opiekującego się, jak i chorego. Obnażenie się przed obcym człowiekiem może być krępujące, ale konieczne w przypadku, gdy sytuacja tego wymaga. Czasem osoba nie jest w stanie się poruszać i trzeba ją do łazienki przetransportować na wózku. Konieczna do tego jest odpowiednia tężyzna fizyczna – nie chcielibyśmy narazić chorego na upadek i uraz.

Pomoce dodatkowe

Dodatkowym atutem jest sytuacja, w której w łazience chorego zostały zamontowane dodatkowe barierki wspomagające, na których można się podeprzeć. Zdemontowanie wysokiego brodzika, czy zamontowanie prysznica, zamiast wanny może znacząco zwiększyć komfort przy przygotowywaniu się do kąpieli. (https://damy-rade.info/opieka-w-domu-2/jak-opiekowac-sie-osoba-przewlekle-chora-w-domu/przewlekle-chory-w-domu/mycie-glowy) Gdy chory może wykonywać samodzielnie część czynności, przedmioty codziennego użytku powinny zostać postawione w zasięgu rąk. Złym pomysłem jest robienie wszystkiego za pacjenta. Trzeba (gdy lekarz na to pozwoli) motywować i zachęcać do podejmowania drobnych aktywności. Zakres aktywności powinien być indywidualnie dostosowany do osoby.

Gdy osoba chora nie może w ogóle wstać z łóżka (np. ze względu na tuszę), możliwe jest jej umycie specjalnymi chusteczkami. Musimy pamiętać, że leki powodują czasem wydzielanie przez człowieka specyficznych zapachów, więc zachowanie higieny jest sprawą pierwszorzędną. Wietrzenie pokoju, w którym przebywa pacjent, również jest obligatoryjne.

Trudności

Musimy usunąć z drogi chorego, który może się poruszać w ograniczonym zakresie wszelkie dywaniki, maty i zwracać uwagę na wysokie progi. Nie są problemem dla ludzi sprawnych ruchowo, najczęściej nie zwracają oni na nie w ogóle uwagi. Jednak dla chorego są dodatkową przeszkodą do pokonania. Odpowiednie obuwie, które się nie ślizga, będzie idealną pomocą.

 

Przy współpracy: https://damy-rade.info/