Wszystkie właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata ma dużo odmian, natomiast wartości oraz atuty smakowo-zapachowe są podzielone pomiędzy sobą oczywiście dzięki innym sposobom uprawiania, zbierania oraz opalania. Tak zatem zielona herbata nie wszędzie będzie smakowała tak samo, będzie się różniła smakiem, odcieniem, natomiast również ilością kofeiny w liściach. Jest pogląd, iż najlepszy smak oraz wartości mają owe formy, jakich liście zbierano o poranku.

Herbata zielona – charakterystyka

Zielona herbata jest wywarem robionym z liści herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Jej ojczyzną są południowe Chiny, natomiast teraz uprawy znajdują się także w pozostałych regionach azjatyckich (np. w Japonii, na Tajwanie, w Indiach), w Afryce oraz w Ameryce Południowej. Tradycja wypijania zielonej herbaty rozciąga się choćby do 5000 lat wstecz, gdy to w dawnych Chinach wykorzystywana była zwłaszcza ze względu na własne wartości zdrowotne.

Pochodzenie zielonej herbaty

Zielona herbata wychodzi ze Wschodniej Azji, zwłaszcza z Chin (regiony Syczuan, Yunnan, Anhui, Fujian, Hunan, Zheijang) oraz Japonii (wysepki Sikoku, Kiusiu, Honsiu). Teraz jest uprawiana na całym globie w regionie równika w klimacie subtropikalnym oraz tropikalnym. Roślina ma wielkość do 2 m. Ma zielone liście, jakie mają od 4 do 15 cm długości. Kwiaty są biało-żółte. Surowiec uzyskuje się z listków zewnętrznych partii krzewu. Potem poddawany jest on działaniu pary hydrologicznej w celu zmniejszenia pracy enzymów utleniających.

Zielona herbata ma bioaktywne związki, jakie poprawiają zdrowie

Zielona herbata jest czymś więcej aniżeli jedynie zielonym trunkiem, ma polifenole oraz katechiny, takie jak flawonoidy, jakie funkcjonują jako silne przeciwutleniacze. Treści owe mogą zminimalizować powstanie wolnych rodników w systemie, ochraniając komórki oraz części przed zniszczeniem. Wolne rodniki odgrywają funkcję w procesie starzenia systemu, są również odpowiedzialne za rozmaitego typu dolegliwości. Jednym spośród bardziej rozwiniętych związków w zielonej herbacie jest przeciwutleniacz galusan epigalokatechina (EGCG).

Zielona herbata natomiast odchudzanie

Zielona herbata jest zalecana na odchudzanie, szczególnie pita na noc, przed snem. Jeżeli natomiast popijamy zieloną herbatkę na noc, dobierzmy ową z drugiego parzenia. Wówczas ma wartości łagodzące oraz regenerujące. Owa z pierwszego parzenia funkcjonuje pobudzająco oraz orzeźwiająco. Zielona herbata własne wartości odchudzające zawdzięcza katechinom, natomiast zwłaszcza treści o nazwie galusan epigallokatechiny (EGCG). Katechiny zamknięte w zielonej herbacie mają ważny oraz wielokierunkowy wpływ na obniżkę tkanki tłuszczowej.