Jaką przychodnię wybrać?

Wybierając przychodnię fizjoterapeutyczną musimy zdecydować się na usługi świadczone w ramach służby zdrowia bądź komercyjnie. Inny jest zakres tych usług, ale także czas oczekiwania na wizytę i częstotliwość spotkań z fizjoterapeutą.

Przychodnia publiczna

Decydując się na rehabilitację w ramach NFZ pacjent musi posiadać skierowanie od lekarza. Może je wystawić lekarz rodzinny lub specjalista. Czas oczekiwania na pierwszą wizytę jest zazwyczaj długi i wynosi od kilku miesięcy do nawet roku. Wynika to z faktu, że przychodnie publiczne zatrudniają niewielu fizjoterapeutów (https://semperfortis.pl/poradnie/fizjoterapia/uslugi/) i mają znacznie ograniczony budżet na rehabilitację. W tym czasie lekarz prowadzący może jedynie łagodzić dolegliwości bólowe przepisując maści czy tabletki. Zaletą jest jednak to, że za usługi fizjoterapeuty nie musimy płacić, a wszelkie środki terapeutyczne mogą być refundowane.

Warto sprawdzić: https://www.ekomaluch.pl/zul_m_Kosmetyki-naturalne_Kosmetyki-dla-doroslych-1394.html

Usługi komercyjne

Fizjoterapia w gabinetach prywatnych to droga usługa. Cena jednego zabiegu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość miasta, zakres zabiegu czy czas jego trwania, jednak zazwyczaj waha się w przedziale od 100 zł do 200 zł. Pamiętajmy, że zwykle pacjent potrzebuje większej ilości zabiegów, zatem i kwota wydana na rehabilitację będzie znacznie wyższa. Zaletą jest brak konieczności długiego oczekiwania na wizytę u specjalisty – zwykle wynosi on kilka dni, dodatkowo możemy wybierać wśród fizjoterapeutów specjalizujących się w leczeniu konkretnych przypadłości lub partii ciała. Ponadto specjaliści pracują na specjalistycznym sprzęcie, którego często brakuje w przychodniach publicznych.

Sprawdź także: Herbata – Czas na herbatę

Publicznie i prywatnie

Większość pacjentów decyduje się korzystać z fizjoterapii w przychodniach publicznych, jednak w okresie oczekiwania na wizytę wykupują zabiegi u prywatnych fizjoterapeutów. Fizjoterapia prowadzona w ten sposób może być znaczą ulgą dla portfela pacjenta, a także okazać się efektywniejsza, ponieważ dwoje specjalistów ocenia dany przypadek. Dodatkowo większa ilość zabiegów pozwala na szybszy powrót do pełnej sprawności.

Przy współpracy: https://semperfortis.pl/