Szałwia i jej magiczne właściwości

szałwia

Istnieje wiele roślin, których właściwości zachwycają specjalistów za sprawą swego prozdrowotnego działania. Jedną z nich jest szałwia, która odgrywa coraz powszechnieją rolę w nurcie medycyny alternatywnej. Jej szerokie zastosowanie oraz ogrom właściwości pozytywnych dla zdrowia sprawiają, że coraz większa liczba osób decyduje się na wykorzystanie tej cudownej rośliny. Jakimi właściwościami odznacza się szałwia? Jakie ma zastosowanie i w jakich momentach wprawi nas w lepsze samopoczucie? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Słowem wstępu…

Już sama nazwa szałwii stawia ją w pozycji uprzywilejowanej. Zgodnie z genezą nazwy szałwia – z łacińska „salvare” oznacza słowo – leczyć, a zatem już od setek lat stosowana jest jako źródło zdrowia. Zwłaszcza liście szałwii zawierają wiele cennych związków, a do najważniejszych zaliczamy znaczne ilości olejków eterycznych, których głównym składnikiem jest m.in. tujon, cyneol, kamfora, bornel, pinen oraz flawonoidy i taniny. Ponadto tytułowa roślina jest cennym źródłem garbników, goryczy, organicznych kwasów, karotenu, związków żywicowych oraz ważnych witamin z grup – A, B, C. W przypadku szałwii nie wolno zapominać także o minerałach – wapń, fosfor, cynk, żelazo, sód, potas… Dzięki zestawowi tak istotnych wartości szałwia wpływa pozytywnie nie tylko na naszą kondycję zdrowotną, ale także na estetykę skóry oraz ciała.

A skoro o kobietach mowa…

Estetyka ciała oraz wygląd zewnętrzny to przede wszystkim domena pań. W związku z tym warto wspomnieć o typowo kobiecym zastosowaniu tytułowej rośliny. Okazuje się bowiem, że szałwia zawiera w swoim składzie mnóstwo fitoestrogenów w których z kolei obecne są garbniki oraz olejki eteryczne o działaniu rozkurczowym i przeciwzapalnym. W praktyce oznacza to, że roślina łagodzi bóle miesiączkowe oraz pomaga regulować obfite krwawienie. O tym, że szałwia jest rośliną kobiecą świadczy także fakt, iż łagodzi uderzenia gorąca oraz zmniejsza częstotliwość nocnych potów w okresie menopauzy. W konsekwencji walnie przyczynia się do ograniczenia wahań nastrojów oraz uporania się z brakiem senności.

kubek

Szukasz szałwi? Sprawdź źródła:

https://www.allecco.pl/szalwia-30-tabletek-powlekanych.html
https://www.allecco.pl/szalwia-fix-1-2-g-30-sasz.html

Pielęgnacja skóry

Szałwia pielęgnuje skórę za sprawą substancji takich jak olejki eteryczne oraz wspomniane już flawonoidy. Obie substancje pomagają leczyć wypryski, trądzik, łuszczycę, a nawet grzybice. Związki mineralne cechują się silnymi właściwościami odżywczymi, zaś witaminy i fitohormony zawarte w roślinie łagodzą objawy stresu oksydacyjnego przyczyniając się tym samym do opóźnienia procesu starzenia się skóry, a tym samym – powstawania zmarszczek. W efekcie szałwia jest bardzo ważnym składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry dojrzałej oraz problematycznej. Można ją spotkać w żelach, kremach i balsamach.

Oczywiście właściwości prozdrowotnych szałwii jest znacznie więcej i nie sposób wymienić wszystkich. Wyżej wymienione mają związek z różnymi strefami kondycji zdrowotnej oraz różnią się ze względu na zastosowanie.

Warto także sprawdzić: https://mistralsport.pl/rowery/rowery-elektryczne.html